603 370 378

 

dietetyk@strefa-diety.com

     Jaja należą do jednych z najbardziej wartościowych produktów żywnościowych. Białko jaja ma dobry skład aminokwasów egzogennych (organizm nie potrafi ich sam wytworzyć i muszą być one dostarczone z żywnością). Zawartość minerałów

w białku i żółtku jest na podobnym poziomie. Żółtko zawiera nieco więcej fosforu, wapnia i magnezu. Białko natomiast zawiera więcej siarki, potasu, sodu i chloru. Praktycznie wszystkie witaminy jaja znajdują się w żółtku (największa zawartość witamin:

A, D, E, B1, B2). Co ważne wszystkie te składniki charakteryzują się wysoką przyswajalnością.

 

 

Cholesterol?

 

    Kwestia cholesterolu jest sporna. Jedni uważają, że nie należy jeść zbyt dużo jaj, ponieważ zawartość cholesterolu w nich jest wysoka.

Inni natomiast, że jest to tak wartościowy produkt, że nie powinno się go eliminować. Cholesterol w jaju znajduje się w żółtku. Najmniejsza zawartość cholesterolu znajduje się w jajach pochodzących od kur zielononóżek czy w jajach przepiórczych.

 

    Warto wspomnieć, że cholesterol pokarmowy nie jest głównym czynnikiem mającym wpływ na stężenie cholesterolu we krwi. Istotniejsze jest spożycie tłuszczów nasyconych i tłuszczów typu trans. To czy eliminować jaja w diecie jest kwestią indywidualną i należy przeanalizować cały jadłospis, a nie samo spożycie jaj.

 

Co oznaczają cyfrowe oznaczenia na skorupce jajka?

 

„0” oznacza, że jajo pochodzi z produkcji ekologicznej,

„1” to jaja z chowu na wolnym wybiegu,

„2” jaja z chowu ściółkowego,

„3” jaja z chowu klatkowego.

 

Klasyfikacja wagowa jaj:

 

„XL” to jaja bardzo duże o wadze około 73 g i więcej,

„L” jaja duże ważące od 63 do 73 g,

„M” jaja średnie: 53-63 g,

„S” jaja małe o wadze poniżej 53 g.

 

Jak sprawdzić świeżość jaj?

 

     Oprócz rzeczy oczywistej jaką jest nieprzyjemny zapach, świeżość jaja można sprawdzić umieszczając je w naczyniu z wodą. Świeże jajko opadnie na dno naczynia. Jeśli natomiast będzie unosiło się na powierzchni wody oznacza to, że jest nieświeże i nie nadaje się do jedzenia. 

 

 

 

 

Bibliografia:

1. Kijowski Jacek, Leśnierowski Grzegorz, Cegielska-Radziejewska Renata. 2013. Jaja cennym źródłem składników bioaktywnych. Żywność. Nauka. Technologia. Jakość

2. Yasuyuki Nakamura, Hiroyasu Iso, Yoshikuni Kita, Hirotsugu Ueshima, Katsutoshi Okada, Masafumi Konishi, Manami Inoue, Shoichiro Tsugane. 2006. Egg consumption, serum total cholesterol concentrations and coronary heart disease incidence: Japan Public Health Center-based prospective study. British Journal of Nutrition

3. Zalewski Stanisław. 2003. Podstawy technologii gastronomicznej. WNT Warszawa

 

 

 

 

22 marca 2016
Z okazji zbliżających się świąt, kilka słów na temat jaj

Poradnia Żywieniowa Strefa Diety

Dietetyk Warszawa i okolice

 

tel. 603 370 378

e-mail: dietetyk@strefa-diety.com


Jak pracujemy?

pon-pt: 8-20
sob: 9 - 18

Kontakt

 

Umów się na wizytę